Traktat

Szymon Tatka

Szymon Tatka

e-mail: sz.tatka@traktat.pl

Adwokat

Złożył egzamin adwokacki w 2010 roku. Wówczas egzamin państwowy aplikanci izby bielskiej zdawali w Krakowie i z całkiem sporego grona kandydatów pozytywny wynik uzyskał tylko jeden. Niezbędnym przygotowaniem do egzaminu i samodzielnej pracy w ramach własnej praktyki zawodowej rozpoczętej po ukończeniu aplikacji była podjęta w 2006 roku praca w kancelarii Traktat radcy prawnego Tomasza Szkaradnika, z czasem polegająca w dużej mierze na samodzielnym prowadzeniu spraw klientów. Z chwilą rozpoczęcia aplikacji swoistą opiekę i naukę zawodu adwokata odbywał równocześnie pod okiem Pani Mecenas Jadwigi Wojnar, pierwszej Pani Adwokat na terenie właściwości Sądu Rejonowego w Cieszynie. Zgodnie z ustawą o adwokaturze to właśnie Pani Mecenas jako patron aplikanta była osobą zaznajamiającą z tajnikami i zasadami wykonywania zawodu, jeszcze wówczas tak różnymi od zawodu radcy prawnego (do lipca 2015 roku co do zasady obrońcą w procesie karnym mógł być tylko adwokat). Dzięki takiemu przygotowaniu dziś Szymon Tatka służy pomocą zarówno w bieżących sprawach klientów indywidualnych jak i w ramach stałej współpracy z klientami korporacyjnymi w ramach kancelarii Traktat. Oznacza to fachową pomoc prawną w sprawach karnych, rodzinnych, cywilnych i administracyjnych. Znane są mu również od strony praktycznej obowiązki członka Rady Nadzorczej, Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej czy założyciela i członka organizacji pozarządowych.

Poza działalnością zawodową w ramach kancelarii Traktat Szymon Tatka udziela pomocy prawnej w Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie, m.in. w ramach wolontariatu prowadząc doradztwo prawne, ale również reprezentując przed Sądem osoby korzystające z pomocy ośrodka. Działalność społeczna jest również głównym aspektem działalności cieszyńskiego Stowarzyszenia Sportowego „GramOLajf”, którego jest założycielem i członkiem. Stowarzyszenie łączy pasje sportowe z chęcią niesienia pomocy i walką z wykluczeniem społecznym. Stąd od 2011 roku stowarzyszenie propaguje piłkę nożną uliczną jako dyscyplinę służącą skutecznie reintegracji społecznej. Stowarzyszenie między innymi organizuje Turniej Piłki Nożnej Ulicznej, który odbywa się co dwa lata na cieszyńskim Rynku. Wzorem dla turnieju był Wrocław Cup, w którego organizacji członkowie stowarzyszenia pomagali i gościnnie uczestniczyli. Wówczas to w pięknej scenerii wrocławskiego rynku bramkarze drużyn reprezentujących Niemcy, Holandię, Rosję czy Luksemburg wyciągali piłkę z siatki po strzałach Mecenasa Tatki. Jest bowiem obrońcą w sądzie, natomiast na boisku przeistacza się w całkiem groźnego napastnika, o pseudonimie „sztatka” i numerze 10 na koszulce. Pełni funkcję kapitana założonej w 2006 roku amatorskiej drużyny piłkarskiej CdF Traktat Cieszyn, która z wielkim powodzeniem uczestniczy bez wytchnienia w licznych rozgrywkach piłkarskich. Konsekwencją tego jest między innymi fakt, iż Kancelaria Traktat jest jednym ze sponsorów turniejów organizowanych przez GramOLajf, zaś drużyna CdF Traktat Cieszyn była triumfatorem edycji 2014 tych rozgrywek na cieszyńskim rynku, grając niejako u siebie, niemal pod drzwiami kancelarii. Pasja sportowa zaprowadziła Szymona Tatkę również na bieżnię podczas XXIII Letniej Spartakiady Prawników w Olsztynie, gdzie w 2012 roku zdobył złoty medal w biegu na 100 metrów „schodząc” względnie „zbiegając” poniżej 12 sekund. Dodać warto, że w biegu na 400 metrów oglądał plecy tylko jednego rywala. Niestety zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie zaprzepaściło szansę obrony tytułu najszybszego prawnika w kraju.

Jeszcze w czasach studenckich Szymon Tatka był dziennikarzem studenckiej rozgłośni Egida. Prowadził wówczas autorskie audycje kabaretowe i muzyczne. Było to pokłosiem zainteresowań dziennikarskich i scenicznych z czasów nauki (względnie tylko z czasów) w Liceum Ogólnokształcącym imienia Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Miał wówczas okazję terminować pod okiem takich mistrzów jak choćby Adam Hanuszkiewicz. Był też pomysłodawcą i prowadzącym charytatywny koncert Walentynkowy, od 1999 roku organizowany w teatrze im. Adama Mickiewicza (obecnie już tylko przez LO nr 2), a także założycielem szkolnego kabaretu i autorem nieomalże śmiesznych skeczów. W efekcie Szymon Tatka był konferansjerem podczas licznych kabaretonów (nawet takich tuzów jak Hrabi) czy juwenaliów śląskich (Pidżama Porno, T.Love).

Zarówno kwestie prawne, jak i aspekty sportowe oraz poczynania traktatowej drużyny „tak zwanych w żargonie piłkarskim jakby przysłowiowych piłkarzy” są tematem bloga Szymona, który można śledzić na stronie kancelarii, przekonując się dobitnie o specyficznym poczuciu humoru.

Prywatnie

W pracy jestem:
obrońcą

W wolnym czasie:
napastnikiem

Moja najlepsza cecha:
poczucie humoru

Ulubiony cytat/powiedzonko:
zapałki w rękach dziecka to nie dla psa kiełbasa

Film wszechczasów:
Dekalog Kieślowskiego

Płyta wszechczasów:
moja składanka

Książka wszechczasów:
zbiór opowiadań

Ulubiona postać z kreskówki/bajki:
Top Cat

Podróż marzeń:
do wnętrza

Ulubione danie:
pierogi

Nie rozstaję się z:
poczuciem umykającego czasu

Media społecznościowe

Partnerzy

Traktat

Skontaktuj się z nami!

Kancelaria Radcy Prawnego „Traktat” Tomasz Szkaradnik

ul. 3 Maja 7, 43-400 Cieszyn

tel: +48 33 488 04 77
       +48 602 175 128
fax: +48 33 488 04 80
e-mail: kancelaria@traktat.pl

NIP: 548-112-94-30
REGON: 240014275

Rachunek bankowy kancelarii

Ing Bank Śląski S. A.
62 1050 1083 1000 0090 6283 9916
Nr IBAN PL62 1050 1083 1000 0090 6283 9916
Nr BIC (SWIFT) INGBPLPW

Rachunek bankowy przeznaczony dla wpłat z tytułu not księgowych, kosztów sądowych i innych opłat

47 1050 1083 1000 0090 7228 5464
Nr IBAN PL 47 1050 1083 1000 0090 7228 5464
Nr BIC (SWIFT) INGBPLPW